Nje Udhetim Neper Kontinent

 • Nje udhetim neper Kontinent…
  A e dini se cilet jane guret e cmuar te Europes qe duhen pare te pakten nje here ne jete ?
  Pra nese jeni duke planifikuar udhetimin tuaj te rradhes jemi ketu per tju dhene 10 mundesi zgjedhje.
 • 1. Kulla Eifel  Paris France.

  E nisim pikerisht me Kullen Eifel pasi eshte nje simbol ikonik i romances dhe madheshtise. Por a e dinit se ne fillim te gjithe e kane kritikuar per dizanjin e  saj te cuditshem e duke e kthyer tani ne nje ikone kulturore dhe arkitekturore.
  Paris: Eiffel Tower shuts down for visitors amid protest | Times of India Travel

 • 2 .Koloseu Rome Itali 
  Duke pare madheshtine e Koloseut mund te kthehemi pas ne kohe dhe te kujtojme historine e ndertimit te saj.
  Keshte e ndertuar nga gure te madherishem dhe tulla duke e bere ate nje prej strukturave me rezistente te lashtesise. Ai ofrone per turistet nje pamje te mahniteshme duke kuptuar se perse eshte nje simbol  i rendesishem i historise dhe kultures se Romes. Do tia vleje koha …
  Roman Colosseum Tickets, Facts, Built & More
 • 3. Akropoli i Athines

  I vendosur ne maje te nje dalje shkembore me pamje nga qyteti i Athines.  Akropoli eshte nje simbol i Greqise klasike dhe nje thesar i mrekullive arkeologjike.
  Fjala Akropol vjen nga greqishtja qe do te thote koder e larte.
  I mbushur keshtu me thesare kulturore dhe arkitekturore mbetet nje nga atraksionet me te rendesishme dhe te vecante.
  akropoli - CycleGreece

 • 4.  La Sagrada Familia Barcelone

  La Sagrada Familia ne Barcelone eshte nder monumentet me te famshme ne Evrope . Per te mos permendur nje nga kishat me madheshtore .
  Nje nga vendet me te bukura ne Spanje  pjesa e jashtme e cila eshte nje shfaqje e eger majash kullash gdhendjesh dhe skulpturash te nderlikuara qe shtrihen drejt qiellit ne lartesi 566 kembe.
  Sagrada Familia historike duke reflektuar mbi ujin

 • 5. Pantheon Rome

  Pantheoni ne Rome eshte nje nder strukturat me ikonike dhe te rendesishme te lashtesise romake. Arkitektura e saj me kupolen e madhe dhe kolonat e forta reflekton aftesite e mjeshterve romake ne inxhinieri dhe ndertim. A e dini se Pantheoni ishte dedikuar permbledhjes se te gjitha perendive romake? Duke u shfaqur keshtu si nje qender e kultit dhe respektit ndaj tyre.  Sot Pantheoni vazhdon te mbetet nje atraksion turistik i rendesishem ne Rome e vizituar nga miliona njerez çdo vit.
  What You Should Know About the History of the Pantheon in Rome | IDC

 • 6. Saint Basils Cathedral

  Katedralja e Shen Bazilit e cila ndodhet ne Moske  Rusi, eshte nje nga monumentet me ikonike dhe te njohura te arkitektures se Rusise. Ndertuar ne shekullin e 16-te nen urdhrin e Ivanit te Madh, kjo katedrale eshte nje mrekulli e vertete vizuale dhe artistike. Pervec kesaj katerdalja eshte e perfshire ne listen e Trashegimise Boterore te mbrojtur nga UNESCO .
  E konsideruar si nje pjese e rendesishme e pasurise kulturore te njerezimit.
  St. Basil's Cathedral, Moscow

 • 7. Prague Castle

  Prague Castle eshte nje nga qendrat historike dhe kulturore me te rendesishme te Republikes Ceke dhe te gjithe Europes Qendrore. I ngritur mbi lartesine e Vltavese duke ofruar nje pamje spektakolare te qytetit te vjeter dhe zonave rrethuese. Vizitoret mund te shijojne pamjet e mrekullueshme nga muret e keshtjelles. Por jo vetem, mund te eksploroni galerite e artit dhe te shijojni pamje te pafundme nga ndertesat historike dhe parket e bukur qe e rrethojne.
  Prague Castle: A Majestic Symbol of Czech History and Culture - wyandottedaily.com

 • 8.Castle Neuschwanstein

  Castle Neuschwanstein eshte nje shembull shume i njohur i arkitektures romantike gjermane. E  vendosur majestikisht ne malet e Bavarise, Gjermani. Neuschwanstein shquhet per turet e tij te larta kupolat e shtrira dhe shqiponjat e ngjyrosura te cilat jane simbole te qarta te fantazise romantike. Sot, Castle Neuschwanstein eshte e listuar si nje Trashegimi Boterore nga UNESCO. Duke u konsideruar nje ikone e njohur e Gjermanise dhe e arkitektures romantike.
  25 Facts About Neuschwanstein Castle in Germany

 • 9. Tower of Pisa

  Kulla e Pizes eshte nje nder ikonat e njohura arkitektonike te botes  e cila ndodhet ne qytetin e Pizes ne Itali.  Ajo eshte nje minarete e nje katedrale dhe behet e njohur per faktin se eshte e perkulur. Kjo si rezultat i shtrembersise se tokës nenndertimore ku eshte ndërtuar.
  Kulla eshte e njohur per konstruksionin e saj te pasaktë dhe estetiken e saj te veçante duke e bere ate nje atraksion turistik.
  Pisa - Tuscany.tips

  10. Dubrovnik Kroaci

  Dubrovnik eshte nje qytet bregdetar i vendosur ne bregun e Adriatikut ne Kroaci. Eshte i njohur per murat e tij te fortifikuara dhe arkitekturen e tij te lashte dhe te bukur mesjetare.
  Arkitektura e tij shquhet per shkalle te gurit te bardhe te shkelqyer dhe nje rrjet te ngushte rrugesh dhe shkallesh qe lidhin rruget e gurta dhe rruget e kale te mbyllura.
  Sot, Dubrovnik eshte nje destinacion turistik i njohur per vizitoret. Te cilet vijne per te eksploruar bukurite e tij historike per te shijuar kuzhinen tradicionale dalmatiane dhe per te shijuar bregdetin e Adriatikut.
  Dubrovniku - Wikipedia

  Europa eshte nje destinacion e cila ofron mundesi te shumta destinacionet .
  Sepse :
  H1  1. Ju mund te zgjidhni destinacionin ne varesi te deshires tuaj.
  2. Mund te udhetoni me  nje buxhet te limituar.
  H3 3. Mund te vizitoni atraksione te ndryshme duke filluar nga , atraksionet natyrore ,kulturore , arkitekturore  ekologjike si edhe gastronomi te ndryshme.
  H4 4. Transferta ne nje kohe te shkurter dhe mund te mesosh dhe te shijosh shume te vecanta qe nje destinacion ofrone.
  H5   5. E bukura e te udhetuarit  eshte pasuri ne vetvete.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *