Udhetim ne Matera 2024

Udhetim ne Matera, Itali: Qyteti i Shpellave

Udhetim ne Matera, Itali: Qyteti i Shpellave.


A e dini se Matera eshte qyteti me i vjeter i Italise ?

I lokalizuar ne jug te Italise ,ofrone nje pervoje te mrekullueshme per te eksploruar historine e thelle dhe peisazhet e mahniteshme te ketij vendi.
Por , si do te ishte nje udhetim drejt ketij destinacioni unik ?Things to do in Matera: The city of caves - Italia.it
Udhetimi fillon me mberritjen ne qytetin e vjeter te Materas.  I cili eshte i njohur per strukturat e tij te ngulitura ne shkemb.
Kryesore mes tyre jane  Sassi di Matera. Nje kompleks i shtepive dhe kisha te ngulura thelle ne shkemb, disa prej te cilave kane qene te pabanuara deri ne vitet e fundit.  Ne menyre te veçante, te eksplorosh rruget e ngushta dhe shkallet e gurta qe ndjekin shtigjet e lashta eshte nje pervoje e mahnitshme historike.
Ne diten e pare te udhetimit, nje vizite ne Parco della Murgia Materana. Nje park kombetar i mbrojtur UNESCO ofron pamje spektakolare te fshatrat e vjetra.  Duke perfshire kala te shkaterruara dhe vendbanime te lashta.
Gastronomia eshte nje pjese tjeter e rendesishme e udhetimit ne Matera. Restorantet lokale ofrojne gatime tradicionale te bazuar ne mish dhe produkte vendase te fresketa.
Udhetimi ne Matera eshte nje pervoje qe ju sjelle ne kontakt me historine  kulturen dhe bukurine natyrore .

E si do te ishte nje udhetim i plotesuar nese nuk do te vizitohej Alberobello.
Cosa vedere ad Alberobello | Borgando

Alberobello eshte e famshme per arkitekturen e saj te veçante te trulleve shtepi te vogla te bera me gure te bardhe te shkrir. Te cilat jane nje trashegimi e mrekullueshme kulturore dhe arkitektonike.  Nje vizite ne kete qytet ju jep mundesine te eksploroni rruget e ngushta dhe rruget e pjerreta.
Pjesa e vjetër e qytetit e quajtur Rione Monti është vendi ku shumica e trulli janë të lokalizuara. Këtu mund të gjeni dyqane të vogla artizanale  kafene . Si edhe restorante tradicionale te cilat ofrojne ushqim autentik dhe sherbim mikprites.
Nje aktivitet i këndshem eshte vizita ne Trullo Sovrano. Nje trull i madh i konvertuar ne muze dhe shtepi te historise lokale. Ky muze ofron nje pamje ne thellesi te jetes se qytetit dhe te zhvillimit te trullit neper shekuj.   Qyteti eshte i vendosur ne nje peizazh bujar te ullinjve dhe pemeve te trendafilave. Duke e bere ate nje destinacion te shkelqyer per udhetime te shkurtra ne natyre ose per te rene ne dashuri me bukurine e ketij rajoni.
Gastronomia eshte nje pjese tjeter e rendesishme e udhetimit ne Alberobello. Restorantet lokale ofrojne specialitete te fresketa dhe tradicionale të kuzhinës apuliane, përfshirë pasta të freskëta, pjata deti dhe produkte të freskëta vendase. Shijoni një verë të mrekullueshme të zonës për të plotësuar përvojën tuaj gastronomike.Udhëtimi në Alberobello është një mënyrë e shkëlqyer për të shijuar kulturën, arkitekturën dhe bukurinë e një prej qyteteve më unike të Italisë, duke e bërë atë një destinacion të paharruar për udhëtimet tuaja.

Udhetoni drej qyeteve antike dhe te mbushura me histori me Friends Travel Agency .

Udhetim ne Matera

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *