Cfare duhet te dime

Cfare duhet te dime

Cfare duhet te dime per nje udhetim ne Lapland ? 😍

Northern Lights Reindeer Safari | Visit Finland

Laplanda eshte rajoni  verior me i madh ne Finlande .

Nje zone ne maje te bores, ku Dritat Veriore ndricojne qiejt e erret dhe Dielli i Mesnates i bene netet e bardha .
Lapland eshte magjia e natyres  se bashku me njerezit dhe historite e  tyre ,i njohur ndryshe si Toka e Santa Cluasit .

Por,

Cfare duhet te dime per nje udhetim ne Lapland ?

 1. Periudha me e mire per te vizituar Laplanden eshte nga muaji Nentor deri ne muajin Mars .
 2. Klima dhe Veshjet .Gjate dimrit klima eshte  e ftohte  me temperatura qe mund te bien ne zero grad Celsius . Veshjet duhet te jene te pershtateshme te tilla si xhaketa pantallona te izoluara ,doreza te ngrohta si edhe kepuce te pershtateshme per debore dhe te ftohte.
 3. Akomodimi dhe Transporti. Sigurohuni qe rezervimi i akomodimit dhe transportit te behet perpara sezonit turistik per te siguruar cmime me te pershtateshme .
 4. Vendi me i mire per te qendruar ne Lapland eshte Rovaniemi.
 5. Eshte e  lehte te komunikosh me popullsine atje pasi nje pjese e madhe e banoreve flasin mire anglishten
 6. Mund te perdorni lehtesisht kartat e bankes ne vend te pageses cash.
 7. Nje qendrim mesatare ne Lapland eshte kryesisht 4 dite , pra 4 dite jane mjaftueshem per nje udhetim atje.
 8. Qellimi kryesor i udhetimi ne Lapland jane Dritat Veriore .
  Nje udhetim i cili sugjerohet edhe per femijet.
 9. Duhet te provoni te pakten disa nga aktivitet e ofruara si : Turne me kanoe , Peshkim ne akull ,Vizite ne  fshatin e Santa Claus , Noti ne akull ,Nje lundrim me anijen Icebreaker..
  Cdo muaj ne Laplande ka klime te vecante.

çfarë të bëni në Lapland     Çfarë duhet të bëni në Lapland Fat Bike    Çfarë duhet të bëni në Lapland, Santa Claus Village Rovaniemi    The ultimate Lapland travel guide: How to travel & what to do in Lapland Finland - EurTrek

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *